O hakerach
Mit hackera był bardzo żywy w latach 90. Hacking był czymś na granicy ogromnej wiedzy i sztuczki magicznej, temat bardzo szybko podchwycili filmowcy. Dzisiaj nie jest to zjawisko tak fascynujące, jednak wciąż budzi emocje. Jedną z najbardziej znanych...grup hakerskich jest Anonymous. Potrafią chociażby włamać się na rządowe serwery i uzyskać dostęp do tajnych informacji. Ta grupa po części obrosła pewnym mitem sprawiedliwych bohaterów, niczym Robin Hood okradający bogatych, by rozdać pieniądze ubogim. Warto jednak zachować duży dystans w ocenie takiego zjawiska, ponieważ pamiętajmy - to jest przestępstwo, nawet jeśli popełnione w dobrych intencjach.
Czym zajmuje się informatyka śledcza?
Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) - gałąź nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć, a także odtworzenie stanu poprzedniego w celu ustalenia motywów działania sprawcy lub ofiary. Jej zadaniami są: zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja, w formie specjalistycznego raportu, danych cyfrowych znajdujących się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, dyskietki, płyty CD, pamięci przenośne, serwery, telefony komórkowe itp.) oraz, zyskujących na popularności wraz z postępem informatyzacji, internetowych nośnikach danych (portale społecznościowe, Dyski w chmurze czy wyszukiwarkach internetowych) . Efektem działań specjalistów informatyki śledczej są dane elektroniczne przygotowane w sposób spełniający kryteria dowodowe zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulacjami prawnymi.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_%C5%9Bledcza
Druga strona medalu
Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że wojna zmienia swoje oblicze i przenosi się z pola bitwy na cyberprzestrzeń. Głośna sprawa z Edwardem Snowdenem pokazuje jaka jest nasza epoka - używamy urządzeń elektronicznych coraz nowszych generacji i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy za ich pośrednictwem kontrolowani. Wszystko można wytłumaczyć walką z terroryzmem, jednak jest przecież ewidentny zamach na naszą prywatność i de facto wolność. Można po prostu pogodzić się z tym faktem - przecież chcemy korzystać ze smartfonów, wyszukiwarek internetowych, czy portali społecznościowych. Warto jednak robić wszystko bardziej świadomie i chociaż zakleić kamerkę w swoim laptopie kawałkiem taśmy.