Opieka nad mieszkańcami w czasie dezynsekcji
Obecnie zdarzają się sytuacje, że robactwo zaczyna się pojawiać również w blokach mieszkalnych. Spowodowane jest to namnażaniem się robactwa w czasie upalnych dni i faktem, że przy wielu blokach położone są także niewielkie ogródki. Przyczyną pojawienia się robactwa jest także zły stan budynku i jego zawilgocenie. Kiedy w bloku pojawia się większa ilość robactwa, to wówczas z miejsca przeprowadzona zostaje jego dezynsekcja połączona z inspekcją przeprowadzaną w każdym mieszkaniu. Dezynsekcję można uznać za udaną, jeżeli robaki po jej przeprowadzeniu przestaną się pojawiać. Większość mieszkańców na czas dezynsekcji musi opuścić budynek i przenoszą się do sąsiadów lub rodziny. Inni mogą w nim pozostać, ale muszą stosować się do poleceń firmy dezynsekcyjnej.
Definicja deratyzacji
Deratyzacja, odszczurzanie ? zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni, najczęściej szczurów i myszy. Przeważnie zatrutym pokarmem lub za pomocą pułapek, rzadziej innymi metodami.
Odszczurzanie, konieczne zwłaszcza w zainfekowanych ośrodkach miejskich, nabrało nowego znaczenia w ratowaniu systemów ekologicznych odległych wysp np. Oceanii poważnie zagrożonych zagładą mnożącymi się zwłaszcza szczurami. Takie zawleczone gatunki skutecznie wytępiono (?eradykowano?) ostatnio przy pomocy trucizny opartej na Brodifacoum w akcjach obejmujących całe wyspy (dotąd tylko niewielkie) ? słynnym przykładem jest tu całkowite wytępienie m.in. szczurów na wyspach Kapiti i Campbella1 w Nowej Zelandii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deratyzacja
Uznanie dezynsekcji za skuteczną
Podstawową zasadą dobrze przeprowadzanej dezynsekcji jest dbałość o środowisko naturalne i dokładanie wszelkich starań o to, żeby nie była ona szkodliwa dla ludzi, zwierząt i roślin. Powinno się ją przeprowadzać jedynie w tym miejscu, w którym jest to naprawdę konieczne. Wybór najlepszego sposobu przeprowadzanej dezynsekcji uzależniony jest od rodzaju robactwa, które trzeba zwalczyć oraz podatności środowiska na drażniące czynniki środków dezynsekcyjnych. Prawdziwym sprawdzianem dla przeprowadzonej dezynsekcji będzie fakt, czy robactwo nie zacznie się znowu pojawiać w ciągu kilku miesięcy po jej przyprowadzeniu. Ponowne użytkowanie odrobaczonych pomieszczeń będzie możliwe po ich wymyciu i dokładnym wywietrzeniu.