Modelowanie 3D - zbiór porad
Zaczynając pracę z obrabiarkami CNC, musimy przede wszystkim zadbać o to, by nasz model dało się na nich wykonać. Ponadto, aby sposób jego wykonania był jak najbardziej efektywny - jak o to zadbać?
Trzeba zacząć od pomysłu - model nie może być awykonalny przez głowicą pracującą nad nim z zewnątrz - nie może mieć skomplikowanego wnętrza, niedostępnego dla frezarki. Jeśli takie są wymagania projektowe, to trzeba element rozdzielić na dwa.
Do tego dochodzi optymalizacja, musimy sprawić aby jak najmniej materiału uległo straceniu (zestruganiu) podczas obróbki. Jeżeli część ma powstać w wielu egzemplarzach, możliwe że lepiej będzie ją powielić i sztucznie połączyć, aby w pełni wykorzystać objętość metalowego bloku w którym frezujemy.
Maszyny CNC - pozytywy
Rozważmy frezarki CNC w nieco szerszym świetle - wiemy co robią, część korzyści jaka z tego płynie jest oczywista, otrzymujemy po prostu pożądany produkt - ale co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej?
Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych - wszechstronnością. Zmieniając program frezarki i ewentualnie rodzaj bloku metalu, lub tworzywa sztucznego, który do niej wchodzi, możemy uzyskać całkiem inny element. Dzięki temu, potężne maszynerie, nastawione na produkowanie jednego elementu, ciężkie do przeróbki, powoli odchodzą do lamusa. Nie wszystko da się oczywiście zrobić na obrabiarkach, ale zdecydowanie ułatwiają one proces produkcji części mechanizmów i innych elementów przemysłowych.
Modelowanie 3D
Tworzenie komputerowych modeli struktur czy urządzeń nie jest nowością, jednakże wraz z rozwojem technologii, coraz prościej jest przemienić projekty w rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu a dalej seryjnej produkcji, jest coraz krótsza. Ze względu na dużą powtarzalność i precyzję elementów wykonanych na frezarkach CNC, możliwe jest wprowadzenia zmian do modelu, bez potrzeby zmiany urządzeń które wytwarzają elementy.
Wybiegając nieco w przyszłość, linie produkcyjne nie będą musiały być ograniczone do wytwarzania jednego produktu, po wprowadzeniu paru zmian w ich programie, mogą wytwarzać coś innego, bądź ulepszoną wersję poprzedniej rzeczy. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie jutra.