System informacji o terenie- co to takiego?
Krajowy System Informacji o Terenie ? zakładany jest i prowadzony przez Głównego Geodetę Kraju dla obszaru całego kraju, a na szczeblach województwa i powiatu, przez marszałka województwa i starostę. Dla tych obszarów zakłada się bazy danych zawierające stosowne dane, bazy metadanych obejmujące istniejące bazy danych systemów już istniejących, a także inne dane związane ze statusem prawnym systemu.
Szczegółowe zasady oraz tryb założenia i prowadzenia krajowego systemu reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 12 lipca 2001.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowy_System_Informacji_o_Terenie
Inwentaryzacja
Inwentaryzacja po wykonawcza to nic innego jak zmierzenie i opisanie budowli w taki sposób, aby można było zobaczyć zagospodarowanie działki, czy też terenu, wysokość budynku i jego wymiary.
Oczywiście, aby tego dokonać należy zmierzyć budynek bezpośrednio. Robi się to zazwyczaj wraz z zakończeniem prac budowlanych, a wszelkie dane nanosi się na mapki i wprowadza do baz danych. Wszelkie mapki i dane mogą być udostępnione na prośbę np. właściciela grunty, działki czy nieruchomości.
Kiedy wzywać geodetę?
Geodeta potrzebny jest w sumie na każdym etapie inwestycji i budowy nowej nieruchomości. Zajmuje się też podziałek działek, zmianami w prawnymi posiadaniu nieruchomości. Geodeta robi tez inwentaryzację powykonawczą, która jest kluczowa dla zakończenia budowy.
Więc kiedy tylko będziesz chciał budować dom, zawsze będziesz potrzebował geodety już od pierwszych etapów takich jak zakup działki, lub jej podział. Kontrole w trakcie budowy oraz inwentaryzacja na jej zakończenie. Właśnie dlatego praca dla geodety znajdzie się zawsze.