Wymagania stawiane geodetom
Każdy geodeta powinien posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, poparte odbytymi praktykami i powiększającym się stażem pracy. Zaletą wykonywania zawodu geodety jest fakt, że w zasadzie pracy dla geodetów nigdy nie zabraknie. Zawsze przecież budowane będą nowe domy i bloki mieszkalne oraz wytyczane nowe drogi i autostrady.
Dlatego wciąż wiele osób decyduje się na wykonywanie zawodu geodety. Muszą one jednak pamiętać, że już zawsze będą im stawiane określone wymagania, przede wszystkim dotyczące poziomu ich wykształcenia i odbytych praktyk zawodowych, a także sumienności i prawdomówności. Wykonywanie zawodu geodety ogólnie nie należy do prostych zadań, a trudności związane z pracą geodetów związane są z olbrzymim zakresem wykonywanych przez nich zleceń.
Przeprowadzanie dużych prac geodezyjnych
Geodeci uczestniczą czasami w dużych projektach budowlanych. W ostatnich latach bardzo często uczestniczyli oni na przykład w tworzeniu planów nowych autostrad. Wiadomo, że tworzenie takich planów musi odbywać się we współpracy z fachowcami z innych dziedzin, dlatego ich wykonanie zlecane jest najlepszym geodetom.
Tak samo dużymi inwestycjami są budowy nowych osiedli mieszkalnych. Dzieje się tak, dlatego, że obecnie niektóre osiedla zajmują bardzo dużą powierzchnię i znajduje się na nich kilka bloków mieszkalnych. Muszą one zostać wybudowane z zachowaniem odpowiednich odległości i wszelkich norm bezpieczeństwa. Dlatego tylko największej klasy specjaliści będą w stanie tworzyć zadowalające tego typu projekty.
kwestia inwentaryzacji po wykonawczej w Wikipedii
Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza