Definicja z Wikipedii - falownik:
Falownik (ang. power inverter, przetwornik mocy DC/AC) ? urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały (direct current, DC), którym jest zasilane, na prąd przemienny (ang. alternating current, AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosuje się modulację szerokości impulsów (PWM), to równocześnie ze zmianą częstotliwości można regulować wartość skuteczną napięcia wyjściowego.
Dawniej stosowane były tyrystorowe. Obecne w sprzedaży współczesne to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, kontrolujące szereg parametrów zasilanego silnika. Budowane są przy wykorzystaniu tranzystorów IGBT lub rzadziej, w przypadku niższego napięcia zasilania tranzystorów polowych.
W zależności od rodzaju źródła zasilania falownika wyróżnia się:
napięcia ? zasilane ze źródła napięciowego ? na wejściu falownika jest kondensator, ew. bateria kondensatorów o dużej pojemności,
prądu ? zasilane ze źródła prądowego ? na wejściu falownika prądu jest dławik.
Podział ze względu na zasilanie przemienników częstotliwości (?falowników?): to są przetwornice częstotliwości tj. AC/AC błędnie w handlu nazywane falownikami. Falownik zasilany jest tylko z obwodu prądu stałego.
przemienniki częstotliwości zasilane 1-fazowo (230 V) z wyjściem 3-fazowym (?3 x 230 V) ? umożliwiają pracę silników indukcyjnych trójfazowych (zwykle do 3 kW) ze znamionowymi parametrami, tam gdzie nie ma zasilania trójfazowego (wymagają jednak zmiany układu połączeń z typowej dla silników małej mocy ?gwiazdy? na ?trójkąt?).
przemienniki częstotliwości zasilane 3-fazowo z wyjściem 3-fazowym (3 x 400 V)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik#Charakterystyka
Elektryczność - podstawa cywilizacji
Elektryczność jest z nami od tak dawna, że nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Bez lodówki, bez światła, bez akumulatora w samochodzie, bez nowoczesnych urządzeń takich jak komputery, czy smartfony. Trudno uwierzyć, że historia elektryczności nie jest wcale tak długa, za to pełna fascynujących wydarzeń i postaci.
Żeby przekonać się jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z prądu, wystarczy pojechać pod namiot z dala od miasta. Brak światła, brak możliwości schłodzenia żywności i odpowiedniego sposobu jej przechowywania, brak możliwości naładowania rozładowanego telefonu, itd...
Inna sprawa, że bardzo daleko trzeba odjechać od siedzib ludzkich, żeby być wolnym od łuny miasta. Obecnie w Europie jest niewiele takich miejsc, gdzie możemy zobaczyć niebo rozświetlone gwiazdami, które nie są przytłoczone sztucznym oświetleniem.
Warto się zastanowić nad tym, jak wiele zmieniło wynalezienie prądu.
Do czego stosujemy :
Falowniki przemysłowe (nazywane przemiennikami częstotliwości lub inwerterami) stosowane w elektronicznych przetwornicach częstotliwości, służą głównie do regulacji prędkości obrotowej klatkowych silników indukcyjnych. Mają obecnie dość szerokie zastosowanie w przemyśle, stanowią najwydajniejszy sposób regulacji prędkości. W urządzeniach domowych stosowane są również do regulacji prędkości obrotowej np. pralek. Zgodnie ze wzorem na prędkość obrotową silnika zmiana częstotliwości zmienia prędkość obrotową silnika elektrycznego.
Wadą falowników ograniczającą powszechne stosowanie jest dość wysoka cena, wynikająca ze skomplikowanej budowy. Jednak wraz z rozwojem elektroenergetyki i inżynierii materiałowej stają się coraz bardziej konkurencyjne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik#Zastosowanie