Kilka lat po później wyświetlacz LED
W 1968 roku George H. Thiess wpadł na pomysł wyeliminowania wskazówek i zastąpienia ich cyfrowym wyświetlaczem (chociaż sam pomysł nie był nowy, gdyż pierwszy znany zegarek kieszonkowy bez wskazówek został skonstruowany około 1830 roku). W maju 1970 został skonstruowany prototyp zegarka Pulsar, a 1972 roku na rynek trafił pierwszy zegarek elektroniczny z czterocyfrowym wyświetlaczem LED. Większość zegarków z wyświetlaczem LED była wyposażona w przycisk aktywujący wyświetlanie czasu na kilka sekund ponieważ diody LED wymagały zbyt dużo prądu aby możliwe było ich działanie w trybie ciągłym. Kilka lat po później wyświetlacz LED został wyparty przez wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który miał znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne tak, że możliwa była praca zegarka z ciągłym wyświetlaniem czasu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek
Chronometr Wzorcowanie chronometru, encyklopedyczna definicja
Chronometr został po raz pierwszy użyty w czasie drugiej podróży Jamesa Cooka.
W nawigacji dawniej miał zastosowanie chronometr okrętowy.
Tradycyjny chronometr okrętowy składa się z właściwego zegara w antymagnetycznej obudowie, zawieszonego w łożu Cardana wewnątrz drewnianej skrzynki, chroniącej go dodatkowo przed wpływem otoczenia.
Dzienny chód chronometru był zapisywany w specjalnej książce i uwzględniany przy obliczeniach nawigacyjnych, jako że w nawigacji nawet kilkusekundowe odchylenie czasu powoduje błąd rzędu kilku mil morskich.
Tradycyjne chronometry mechaniczne zostały wyparte przez chronometry elektroniczne oraz nawigację satelitarną.
Chronometr oficjalny to taki zegar mechaniczny, którego mechanizm przeszedł badanie w Contrôle Officiel Suisse des Chronom?tres (C.O.S.C.) ? niezależnym laboratorium szwajcarskim.
Badanie trwa 15 dni, podczas których jest sprawdzany chód zegara w pięciu różnych położeniach, w trzech temperaturach.
Badanie wygląda następująco:
Wszystkie badania przeprowadza się przy około 24% wilgotności względnej powietrza. Po każdych 24 godzinach mierzy się chód chronometru oraz nakręca i nastawia mechanizm. Po zakończonych z pozytywnym wynikiem badaniach mechanizm zegara otrzymuje certyfikat potwierdzający jego dokładność.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr
Zegarek hybrydowy a smartwatch ? różnice
Czym różni się zegarek hybrydowy od smartwatcha? Dzisiaj nowoczesne zegarki w sklepach z zegarkami, nie tylko estetycznie wyglądają, ale także mogą być funkcjonalne i być ?smart?. Co to oznacza? Między innymi to, że mogą się łączyć ze smartfonem, aby mieć większą kontrolę, nad powiadomieniami, czy słuchaniem muzyki w telefonie. Czym zatem różni się zegarek hybrydowy od smartwatcha, skoro oba spełniają funkcję ?smart?? Przede wszystkim ten pierwszy posiada analogową tarczę, a ten drugi cyfrową, w związku z czym wymaga podłączenia pod ładowarkę. Poza tym zegarek hybrydowy przypomina wyglądem tradycyjny, a smartwatch niekoniecznie.