Geodezja kiedyś. Cytat z Wikipedii
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Usługi wykonywane przez geodetów
Geodezja jest tą dziedziną nauki czy wiedzy, która polega na wykonywaniu dokładnych pomiarów potrzebnych w sprawnym funkcjonowaniu miast i miejscowości. Dlatego geodeci muszą być dobrze wykształceni pod względem matematycznym i posiadać dobre rozeznanie przestrzenne oraz umiejętność wykonywania dokładnych rysunków i planów. W związku z tym, że wykonywanie usług geodezyjnych nie należy do łatwych, osoby będące geodetami mogą zdobyć potrzebne im doświadczenia na praktykach organizowanych u bardziej doświadczonych geodetów. Dzięki temu będą mogli dobrze wykonywać zlecone sobie zadania. Do usług wykonywanych przez geodetów należy między innymi wytyczanie nowych dróg i przygotowywanie planów nowych działek.
O tachimetrii w Wikipedii
Tachimetria (kiedyś nazywana też tachymetrią) ? nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza ?szybki pomiar?, co uzyskuje się w praktyce przez stosowanie dalmierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością.
Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku XIX wieku po wprowadzeniu do lunety teodolitu przez monachijskiego optyka Georga Friedricha von Reichenbacha płytki ogniskowej z nitkami dalmierczymi, co umożliwiło optyczny pomiar odległości.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów. Pomiary tachimetryczne przeprowadza się w oparciu o osnowy geodezyjne, czyli punkty o znanych współrzędnych geodezyjnych, za pomocą tachimetru lub teodolitu z nasadką dalmierczą.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetria