Kilka metod na mycie podłogi
Czyszczenie powierzchni płaskich w domu nie koniecznie musi odbywać się przy użyciu chemii domowej, która jest dostępna w każdym sklepie. Do mycia podłóg doskonale nadaje się szare mydło połączone z octem, zwłaszcza jeżeli czyścimy kafelki w kuchni i łazience. Do odkażania można używać cieplejszej niż zwykle wody, jedna jeżeli mamy panele to trzeba z tym bardzo uważać i dobrze wyciskać mopa.
Na rynku dostępne są też urządzenia parowe do czyszczenia podłóg i są bezpieczne dla paneli. Takie urządzenie można kupić już poniżej 100 zł, a jego działania odkażające z pewnością przyda się podczas sprzątania w pomieszczeniach, gdzie przechowujemy i spożywamy jedzenie.
Za dużo chemii
Nadmiar chemii szkodzi ? o tym chyba wie każdy, jednak mało kto tak naprawdę coś z tym robi. Nadmiar używania fosforanów ułatwia rozprzestrzenianie się glona w wodzie, substancje zapachowe powodują podrażnienia skóry.
Przy używaniu współczesnej chemii domowej należy zachować środki ostrożności: gumowe rękawice to absolutna podstawa. Należy też pamiętać, aby każdą powierzchnię mytą chemikaliami dokładnie spłukać lub wytrzeć szmatką z wodą, aby nie pozostawić środka czyszczącego na powierzchni. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy posiadaniu małych dzieci.
Ocet w domu
Ze względu na niską cenę i łatwą dostępność, ocet spirytusowy bywa do dziś powszechnie używany w gospodarstwie domowym jako podręczny środek czyszczący, dezynfekujący i odkamieniający oraz jako składnik w wielu tradycyjnych przepisach na domowe odplamiacze, kosmetyki, a nawet lekarstwa. Ocet był znany już od czasów starożytnych, wykorzystywano go do polewania kamieni bądź skał, które później ulegały rozpadowi, ocet znalazł również szerokie zastosowanie w wielu iberyjskich kopalniach w czasie panowania Kartaginy w Hiszpanii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ocet