Rodzaje badań medycznych wykonywanych u dzieci
U dzieci wykonywane są przede wszystkim badania krwi oraz badania przeprowadzane przy użyciu aparatu usg i rezonansu magnetycznego czy tomografu komputerowego. Trzeba przyznać, że przeprowadzanie badań u dzieci nie jest takie proste, dlatego będą one udane tylko wówczas, gdy zostaną przeprowadzone przez dobrze przygotowanego lekarza lub pielęgniarkę. W przeciwnym razie dzieci mogą nawet zupełnie uniemożliwić przeprowadzenie u nich jakiegoś badania. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wszystkie badania wykonywane u dzieci powinny być przeprowadzane w bardzo bezpieczny sposób. Nie powinny one w żaden sposób zagrażać zdrowiu najmłodszych pacjentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie zrezygnować z wykonania u dziecka nie do końca potrzebnego badania.
Objawy nieprawidłowości w pracy gruczołów wewnętrznych
Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego i jej ewentualnymi zaburzeniami. Ze względu na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem mogą mieć kłopoty z postawieniem jednoznacznej diagnozy. Najczęściej jednak przyczyną złego samopoczucia pacjenta jest tarczyca, a dokładnie jej nadczynność lub niedoczynność. W przypadku uczucia ciągłego chłodu, zaburzeń masy ciała, czy wytrzeszczu oczu konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomy te wskazują na nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi, ale jednoznaczną diagnozę może postawić tylko endokrynolog.
Leczenie psychiatryczne dzieci przyjmowanych do rodzin zastępczych
Dziecko przyjęte do rodziny zastępczej może uważać się za szczęściarza, jednak zdarza się, że przeszło już w swoim życiu naprawdę sporo i dlatego nie może sobie poradzić w nowej sytuacji bez pomocy psychiatrycznej. Zdarza się także, że trafia ono ze swoimi problemami do dużej rodziny zastępczej, która również wymaga okazania jej pomocy w tym, żeby opiekunowie prawni mogli dobrze odpowiadać na wszystkie potrzeby swoich wychowanków. Dlatego czasami psychiatrzy odwiedzają rodziny w ich domach, obserwują sposób zachowania wszystkich domowników i rozmawiają z każdym z nich z osobna. Takie wizyty mogą odbywać się w ramach prywatnej opieki psychiatrycznej, a ich uzupełnieniem może być indywidualna terapia dziecka przyjętego do rodziny zastępczej.