Inwentaryzacja powykonawcza- co to jest?
Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza
Kiedy potrzebujemy geodety?
Praktycznie zawsze kiedy coś budujemy lub przy podziale działek i ich sprzedaży. Dokonywanie pomiarów wg. ksiąg oraz mapek to ich codzienność.
Każda inwestycja potrzebuje geodety i jego kontroli- musi on sprawdzić czy nowo powstały obiekt zgadza się z wytycznymi oraz wprowadzić go na odpowiednią mapkę, dodatkowo wykonując przy tym skomplikowane obliczenia. Mieści się to w definicji prac geodezyjnych jako obsługa inwestycji i jest koniczną czynnością dla każdego inwestora.
Czym zajmuje się geodeta
Mało kto wie czym konkretnie zajmuje się geodezja, nic dziwnego, ponieważ nie jest to coś co widuje się na co dzień. Ogólnie rzecz biorąc geodeta mierzy, a wyniki pomiarów nanosi na mapki, które są graficzną reprezentacją pomiarów wykonywanych przez geodetów.
Z usług geodety na pewno będziemy musieli skorzystać w przypadku budowy domu lub innej nieruchomości, i to nie raz. Geodeta towarzyszy budowie na kilku różnych etapach, począwszy od wstępnych planów, aż do samego końca budowy i zdania budynku do użytku. Można więc powiedzieć, ze bez geodezji nie moglibyśmy nic wybudować ani przebudować.