Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

uchomości i pozwalają na dokonywanie oceny atrakcyjności jakiejś posesji mieszkalnej, która ma zostać sprzedana lub wynajęta. Dlatego wiele osób decydujących się na sprzedaż jakiejś nieruchomości korzysta z pomocy geodetów, którzy

Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

Prawne zastosowania geodezji

Wyniki prac geodezyjnych znajdują różne zastosowania. Mogą być one wykorzystywane także w pracy prawniczej. Pomagają w wytyczaniu granic różnych nieruchomości i pozwalają na dokonywanie oceny atrakcyjności jakiejś posesji mieszkalnej, która ma zostać sprzedana lub wynajęta. Dlatego wiele osób decydujących się na sprzedaż jakiejś nieruchomości korzysta z pomocy geodetów, którzy są w stanie skutecznie ocenić wartość jakiejś nieruchomości i sprawić, że podczas sprzedaży zabezpieczone zostaną interesy zarówno osób dokonujących sprzedaży, jak i osób decydujących się na jej kupno. Zdarza się również, że osoby dokonujące zakupu jakiejś posesji decydują się na jej podział już po jej przejściu w ich posiadanie, a wówczas znowu korzystają z pomocy geodety.


Przydatność geodezji

Zadania geodezji są bardzo różne. Geodezja potrzebna jest zarówno osobom prywatnym, jak i właścicielom różnego rodzaju przedsiębiorstw, pracownikom biur państwowych i drogowcom oraz naukowcom i politykom. Wobec tego można mówić o ogólnych i szczegółowych zadaniach geodezji. Do ogólnych zadań geodezji należy poznawanie ukształtowania jakiegoś terenu i jego części składowych, opisywanie dużych przestrzeni, przygotowywanie map czy opisów oraz planowania sposobów wykorzystania terenów jeszcze nie zagospodarowanych. Natomiast szczegółowe zadania geodezji zwykle wyznaczane są przez zlecenia otrzymywane przez geodetów. Po otrzymaniu takich zleceń geodeci zajmują się wytyczaniem nowych dróg oraz przygotowywaniem planów budowy nowych budynków mieszkalnych i przemysłowych.


W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/