mikrowag kwarcowych (QCM ? ang
Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.
Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.
Na schemacie:
W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.
Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości
Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy
Wybór zegarka
Co brać pod uwagę wybierając zegarek? Dzisiaj wybór tego typu produktów jest wyjątkowo rozległy, dlatego niektórzy z nas mogą mieć problem z tym, na jaki model się zdecydować. Po pierwsze warto uwzględnić estetyczny wygląd zegarka: wielkość i kształt tarczy, oraz zastosowany motyw, czy sposób wykonania paska. Po drugie, należy brać pod uwagę funkcję zegarka ? nie musi się on ograniczać tylko i wyłącznie do wskazywania czasu, ale może także służyć jako datownik, służyć za alarm, timer czy stoper. Może być podświetlany i wodoodporny. Po trzecie warto uwzględnić również cenę. Ta uzależniona jest nie tylko od wspomnianych wyżej funkcji, ale także od tego, jaki mechanizm zegarek wykorzystuje oraz z jak dużym profesjonalizmem został wyprodukowany.
Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc
Za wynalazcę zegarka uznaje się Petera Henleina, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w ?przenośnym? pudełku, tworząc pierwszy zegarek kieszonkowy. Taki typ zegarka był najbardziej popularny aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku zegarki naręczne zarezerwowane były dla kobiet i traktowane bardziej jako przejściowa moda niż funkcjonalne urządzenie. Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc, że ?prędzej kieckę nosić będą niźli zegarek naręczny?. Wraz z wybuchem I wojny światowej okazało się, że zegarek jest niezbędnym wyposażeniem żołnierzy, a jego wersja kieszonkowa jest niepraktyczna w zastosowaniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek