O metodzie naukowej w encyklopedii
Jako metodę naukową rozumie się:
całokształt sposobów badawczego docierania do prawdy i pojęciowego przedstawiania jej,
sposób uzyskiwania materiału naukowego do prowadzenia badań.
W pierwszym znaczeniu metoda naukowa to ogół czynności i sposobów niezbędnych do rozwiązywania problemów naukowych, do tworzenia prac naukowych i do oceny wyników tych działań.
W jej obrębie mieści się metoda badań naukowych, rozumiana jako sposób zdobywania materiałów do badań, stanowiących podstawę do opracowania teoretycznego, do rozwiązania problemu naukowego, a w końcu ? do napisania pracy naukowej. Metody badań stosowane do rozwiązania określonego problemu nazywane są metodami roboczymi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_naukowa
Statystyka od kuchni
Firmy oferujące zbieranie i analizę danych muszą posiadać odpowiednie zaplecze oprogramowania ułatwiającego analizę tych danych. Ponad to muszą odpowiednio zaprojektować eksperyment czy też badanie do potrzeb danego zadania.
Wszystko to po to aby prześledzić i wykazać korelację między zmianami danych w zebranym zbiorze statystycznym. Im wiece znajdzie się relacji między poszczególnymi danymi tym łatwiej przewidzieć zmiany dla przyszłych danych, a co za tym idzie przedstawiona analiza statystyczna będzie bardziej wartościowa.
Metody statystyczne - Wikipedia
Metody statystyczne stosuje się wszędzie tam, gdzie chodzi o poznanie prawidłowości w zakresie zjawisk masowych ? tam, gdzie bada się problemy demograficzne, ekonomiczne, socjologiczne; choć także w innych naukach. Metoda statystyczna jest jedną z metod badań naukowych.
Działania statystyczne stosuje się do opisu zjawisk masowych. Zestawienia danych do opisu zjawisk masowych dostarczają między innymi urzędy statystyczne przez spisy powszechne. Zestawienia te mają postać tabel, z których można dowiedzieć się, w jakim procencie dane zjawisko występuje; tabel publikowanych między innymi w rocznikach statystycznych.
Dzięki owym danym można ustalić zmienność zjawisk masowych, tendencji ich przekształceń w czasie. Sporządza się w tym celu wykresy, ilustrujące krzywą rozwoju danego zjawiska czy też to, jaką część większej całości stanowi. Część danych dostarcza badanie metodą grup reprezentatywnych: zbiera się dane nie od wszystkich, ale od odpowiednio wybranej grupy, określanej jako grupa reprezentatywna
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka