Warto wiedzieć
Uzdatnianie wody ? proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania.
Skład elementarnych procesów uzdatniania wody dobiera się zgodnie z zastosowaniem produktu finalnego. Głównymi metodami pozyskiwania wody uzdatnionej są:
odżelazianie
zmiękczanie, np. zmiękczanie jonitowe
demineralizacja, np. poprzez destylację
filtracja ? mineralna, węglowa, mechaniczna
dezynfekcja ? chemiczna (ozonowanie, chlorowanie, fluorowanie), promieniowaniem UV
odwrócona osmoza (RO)
aeracja
Wodę uzdatnia się dla potrzeb komunalnych (woda wodociągowa, woda pitna), przemysłu (woda przemysłowa, w szczególności spożywczego), medycyny i farmacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzdatnianie_wody
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dobro naszej planety zależy od każdego z nas. Wszyscy mamy wpływ na to, czy będzie ona piękna i zadbana, czy też zamieni się w pustynie pozbawioną życia, a jednym z działań jakie możemy podjąć, by ją chronić, jest oczywiście oszczędzanie wody. Istnieje wiele sposobów, by to robić, ale nie każdy się za to zabiera. Tak naprawdę jest to nasz wspólny obowiązek i każdy z nas powinien przykładać się i postępować w zgodzie z zasadami ekologii. Jeśli nie będziemy żyć w zgodzie z naturą, wody może szybko zabraknąć, a wtedy cała ludzkość będzie skazana na wyginięcie. Bardzo ważne jest, by każdy oszczędzał wodę, więc warto dowiedzieć się, jak można to zrobić.
CHemiczne oczyszczanie ścieków
Chemiczne oczyszczanie ścieków ? jedna z metod oczyszczania ścieków. Polega na wytrącaniu niektórych związków rozpuszczalnych lub ich neutralizacji za pomocą procesu koagulacji, neutralizacji, ekstrakcji, elektrolizy, destylacji lub sorpcji na węglu aktywnym. Oczyszczanie chemiczne stosuje się głównie przy ściekach przemysłowych, które zawierają metale ciężkie oraz chemiczne związki organiczne.
W momencie zadziałania substancjami chemicznymi na ścieki uzyskujemy:
zobojętnienie ścieków,
wydzielenie ze ścieków substancji stałych,
wydzielenie ze ścieków substancji organicznych, koloidalnych i związków rozpuszczalnych, przede wszystkim soli metali ciężkich,
odkażenie ścieków,
usunięcie przykrego zapachu,
utlenienie substancji ściekowych.
Źródło: Chemiczne_oczyszczanie_ścieków