Szczegół sytuacyjny, cytat z Wikipedii
Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy ? w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę geodezyjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczegół_sytuacyjny
Wyznaczanie miejsca na budowę nowego bloku
Miasta stale są zamieszkiwane przez nowe osoby. Dlatego co jakiś czas powstają w nich nowe bloki mieszkalne. Jednak każdy blok mieszkalny musi zostać wybudowany w ściśle wyznaczonym do tego miejscu, żeby nie można było podważyć zasadności jego budowy na żadnym jej etapie. Dlatego wytyczaniem placu budowy nowego bloku mieszkalnego zajmują się dobrze wykształceni geodeci.
Biorą oni także udział w tworzeniu planu budowy nowego bloku, a dzięki temu można w pełni wykorzystać wszystkie walory przestrzenne placu budowy. Następnie uczestniczą oni w budowie nowego bloku i sprawują stały nadzór nad jej kolejnymi etapami. Mogą wówczas na bieżąco przedstawiać swoje uwagi co do budowy nowego bloku, a potem zezwolić na oddanie go do użytku.
Wikipedia i miernictwo
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo