O tachimetrii w Wikipedii
Tachimetria (kiedyś nazywana też tachymetrią) ? nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza ?szybki pomiar?, co uzyskuje się w praktyce przez stosowanie dalmierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością.
Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku XIX wieku po wprowadzeniu do lunety teodolitu przez monachijskiego optyka Georga Friedricha von Reichenbacha płytki ogniskowej z nitkami dalmierczymi, co umożliwiło optyczny pomiar odległości.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów. Pomiary tachimetryczne przeprowadza się w oparciu o osnowy geodezyjne, czyli punkty o znanych współrzędnych geodezyjnych, za pomocą tachimetru lub teodolitu z nasadką dalmierczą.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetria
Usługi wykonywane przez geodetów
Geodezja jest tą dziedziną nauki czy wiedzy, która polega na wykonywaniu dokładnych pomiarów potrzebnych w sprawnym funkcjonowaniu miast i miejscowości. Dlatego geodeci muszą być dobrze wykształceni pod względem matematycznym i posiadać dobre rozeznanie przestrzenne oraz umiejętność wykonywania dokładnych rysunków i planów. W związku z tym, że wykonywanie usług geodezyjnych nie należy do łatwych, osoby będące geodetami mogą zdobyć potrzebne im doświadczenia na praktykach organizowanych u bardziej doświadczonych geodetów. Dzięki temu będą mogli dobrze wykonywać zlecone sobie zadania. Do usług wykonywanych przez geodetów należy między innymi wytyczanie nowych dróg i przygotowywanie planów nowych działek.
Zlecenia na usługi geodezyjne przyjmowane przez urzędy gminy
Geodeci mogą być zatrudniani przez urzędy miasta oraz przez urzędy gminy. Pracując w urzędach miast geodeci zajmują się sprawdzaniem planów budowy nowych centr handlowych i szkół oraz sklepów czy bloków mieszkalnych. Są oni proszeni o opinie przed rozpoczęciem budowy nowych parkingów czy przed rozpoczęciem prac mających na celu poszerzenie już istniejących dróg.
Natomiast geodeci zatrudniani w urzędach gminy dużo częściej zajmują się wytyczaniem planów nowych działek budowlanych i dróg, które będą od początku przygotowywane do ich użytkowania. Jednocześnie urzędy miast czy gmin mogą przyjmować zlecenia na wykonanie konkretnych usług geodezyjnych na prośbę mieszkańców. Mogą one dotyczyć organizacji dojazdu na teren posesji czy wytyczenia mniejszych działek.