O zębach i dentystach

, które mogą przekonać nawet najbardziej zniechęconą do stomatologii osobę do troski o własne zęby. Pierwszą z nich jest to, że leczenie stomatologiczne bardzo często jest bolesne i niesłychanie nieprzyjemne dla pacjenta. W związk

O zębach i dentystach

Dlaczego warto dbać o zęby?

Wizyty stomatologiczne są obowiązkowe właściwie dla wszystkich, którzy posiadają własne zęby. Dlaczego warto dbać o własne uzębienie? Jest kilka przyczyn, które mogą przekonać nawet najbardziej zniechęconą do stomatologii osobę do troski o własne zęby. Pierwszą z nich jest to, że leczenie stomatologiczne bardzo często jest bolesne i niesłychanie nieprzyjemne dla pacjenta. W związku z tym dbając o zęby usuwamy ryzyko, że będziemy musieli przechodzić na przykład przez leczenie kanałowe. Kolejną przyczyną, dla której warto troszczyć się o zęby są względy ekonomiczne. Jeśli wybieramy się na prywatną wizytę u dentysty musimy liczyć się z naprawdę dużymi kosztami, ponieważ takie usługi należą do dość drogich.


Kim jest lekarz dentysta?

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna - dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Wyłoniła się w drugiej połowie XIX w. jako podspecjalność stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego. Jest jedną z dwóch specjalności stomatologicznych (obok ortodoncji) uzyskiwanych w Polsce, których wzajemne uznawanie przez kraje członkowskie Unii, zagwarantowane zostało w Traktacie Akcesyjnym.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/