Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia

na tworzenie ekologicznego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszcz

Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia montaż paneli słonecznych poznań

Oświetlanie dużych budynków miejskich

Osoby odpowiedzialne za rozwój współczesnych miast bardzo dużą uwagę zwracają na to, aby były one ekologiczne. Jednym ze sposobów na tworzenie ekologicznego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszczać na powierzchni dachu panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne w innej formie, żeby oświetlać budynek bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy. W chłodniejszych miastach można wykorzystywać również kolektory słoneczne dla ocieplania budynków. W ekologicznych miastach spotkać można również takie urządzenia, jak parkometry zasilane energią słoneczną.


Postawienie domu letniskowego

Wiele osób w obecnych czasach lubi w okresie letnim wyjeżdżać za miasto. Jednocześnie nie każdy lubi przebywać w głośnych miejscach wśród obcych ludzi, dlatego budowa domów letniskowych stała się bardzo modna. Ich właściciele muszą jednak dobrze zaplanować budowę i sposób wyposażenia domu letniskowego tak, żeby nie sprawiał on żadnych problemów. Sposobem na zachowanie ciągłości w dostawie prądu do takiego domu może być montaż paneli słonecznych. Nawet, jeżeli nie będą one w stanie zapewnić sprawnego działania wszystkich urządzeń, to przynajmniej nie trzeba będzie sięgać po świeczki w razie awarii prądu. Natomiast niezawodnym sposobem na wyposażenie domu letniskowego w ciepłą wodę stał się montaż kolektorów słonecznych.


Indywidualne zastosowanie energii słonecznej

Ponieważ koszty otrzymywania energii elektrycznej ze światła słonecznego były zawsze wielokrotnie wyższe niż przy wykorzystaniu innych źródeł energii, przez długi czas była ona stosowana jedynie tam, gdzie ich wykorzystanie było bardzo utrudnione lub niemożliwe. Przykładem takich zastosowań były:

urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, np. kalkulatory, zegarki elektroniczne,
trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, np. domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary,
pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, np. sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe.
Energetykę słoneczną wykorzystuje się coraz powszechniej. Związane jest to, między innymi ze spadkiem cen (200-krotnym w latach 1977-2015 - patrz "ekonomika" poniżej), z większą dostępnością technologii, programami dofinansowania instalacji tego typu urządzeń, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania łączące tradycyjne źródła energii (np. LPG) z energią słoneczną, które umożliwiają uniezależnienie się od negatywnych warunków atmosferycznych (np. w czasie zimy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Zastosowanie_energii_s.C5.82onecznej



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/