Geodeta, a mierniczy
Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.
Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.
W pracy geodety nie chodzi tylko o mapki
Geodezja to nie tylko mapki i prezentacje graficzne pomiarów terenowych- jak mogłoby się wydawać. Geodeci wykonują również sporo tzw. papierkowej roboty. Głównie chodzi tutaj o dokumenty dotyczące rozgraniczania działek, czy inwentaryzacje różnego typu.
Zadania geodety nie ograniczają się więc jedynie do interpretacji i nanoszenia poprawek na mapki. Co wyjaśnia powód dla którego geodeci są dobrze obeznani w prawie dot. działek i inwentarza. Bez tej wiedzy nie mogliby sprawować swojej funkcji w należyty sposób.
O Tachimetrze
Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr