Laptopy podatne na uszkodzenia
Laptopa jest dużo łatwiej uszkodzić niż komputer stacjonarny. Częste awarie wśród komputerów przenośnych to pęknięta matryca, złamane zawiasy, czy też zimne luty powstałe z powodu przegrzania laptopa. Częstą przyczyną tych usterek jest nieuważne obchodzenie się ze sprzętem i nie dbanie o niego w należyty sposób. Dużo osób przesiaduje z laptopem na kolanach i trzyma go na kanapie lub pościeli, gdzie nie ma możliwości dobrej wentylacji. Łatwo tez wtedy go zwyczajnie upuścić i już usterka warta kilkaset złotych gotowa.
Należy pamiętać, że w laptopie jest dużo mniej miejsca, więc układ chłodzenia musi być czyszczony regularnie, aby był wydajny. Wystarczy kupić sprężone powietrze i przedmuchać grill z boku i z dołu komputera.
Wysokie ceny i z pozoru prosta usterka, czyli naprawa laptopa w serwisie
Czy serwisowanie laptopa musi być takie drogie? W porównaniu do PC'ta naprawa laptopa jest przynajmniej dwa razy droższa niż laptopa. Dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem tak wygórowanej ceny w serwisach za, wydawałoby się, proste czynności naprawcze.
Otóż z pozoru prosta naprawa w przypadku laptopa wcale prosta nie jest. W większości przypadków nawet drobna naprawa wymaga rozebrania całego laptopa na części, a to wymaga i czasu i wiedzy- niewprawne rozebranie laptopa może skończyć się jego trwałym uszkodzeniem. Drogie są też same części do laptopów, a im nowszy jest tym więcej zapłacimy. Niejednokrotnie okazuje się też, że trzeba część sprowadzić zza granicy co również ma wpływ na koszty. Krótko mówiąc laptopy zostały zrobione tak, aby ich naprawa była droga i aby nie każdy mógł zrobić to samemu.
Coś o płycie głównej w Wikipedii
Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) ? obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych, do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_główna