O dentofobii
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia
Bezpłatne gabinety stomatologiczne
Bezpłatne gabinety stomatologiczne prowadzone są w różnych miejscach miast. Mogą być one prowadzone samodzielnie lub stanowić część większej przychodni publicznej. Trzeba przyznać, że korzystanie z bezpłatnej opieki stomatologicznej pozwala na obniżenie kosztów codziennego życia, ponieważ wykonywanie płatnych zabiegów stomatologicznych może bardzo nadszarpywać domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do skorzystania z publicznego gabinetu stomatologicznego uprawnia pacjenta jedynie posiadanie aktualnego ubezpieczenia. W przeciwnym razie będzie on musiał korzystać z prywatnych gabinetów stomatologicznych. Dlatego trzeba mieć przy sobie jakiś dowód ubezpieczenia zawsze, kiedy pacjent przychodzi do gabinetu stomatologicznego.
Metody leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe wykonywane jest u tych osób, które posiadają mocno zepsute zęby i nie mogą one zostać wyleczone przy wykorzystaniu zasad zwykłego leczenia zębów. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnego przeglądu takiego zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i środków. Dzięki temu będzie można dokładnie zaplanować kolejne metody leczenia kanałowego. Będą one polegały na stopniowym leczeniu kanału zębowego i nakładaniu do niego odpowiedniego środka leczniczego. Zostanie on usunięty z kanału zębowego podczas kolejnej wizyty i wówczas będzie można założyć odpowiednią plombę. Wszystko to sprawia, że czas leczenia kanałowego nie jest standardowy, a wobec tego również ceny leczenia kanałowego bywają wysokie.