Rodzaje grzejników dostępnych w sprzedaży
Ogrzewanie domu przy pomocy grzejników wciąż należy do najbardziej rozpowszechnionych środków na ogrzewanie budynków mieszkalnych. Wprawdzie można używać również kolektorów słonecznych i grzałek czy farelek, jednak one pozwalają bardziej na dogrzewanie pomieszczeń domowych i nie powinny stanowić w naszym klimacie głównego sposobu ogrzewania domu w okresie zimowym. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów grzejników o różnej grubości i wielkości. Jedne z nich bardziej nadają się do przesyłania ciepła wytworzonego w piecu węglowym, a inne do ogrzewania gazowego. W dokonaniu wyboru najlepszych grzejników domowych mogą pomóc specjaliści zatrudnieni w sklepach, w których są one sprzedawane. Najczęściej polecają oni cienkie i szybko nagrzewające się grzejniki.
Montaż kominka w domu
Montaż kominka w domu, a zwłaszcza w domowym salonie stał się bardzo popularny. Wprawdzie taki kominek nie jest w stanie ogrzewać pomieszczenia w takim samym stopniu jak grzejniki, jednak on również wydziela bardzo przyjemne ciepło, które podnosi temperaturę panującą w pomieszczeniu, co jest bardzo ważne w okresie zimowym. Poza tym kominek potrafi skutecznie oświetlać pomieszczenie, w którym został postawiony zwłaszcza, jeżeli domownicy chcą w nim po prostu zjeść kolację i obejrzeć jakiś film. Poza tym każdy kominek może stanowić dodatkowy element ozdobny pokoju gościnnego i sprawiać, że będzie on wyglądał bardzo nowocześnie. W tym celu wystarczy po prostu dobrze dobrać kolor i wielkość kominka do ogólnego wystroju pomieszczenia.
Rekuperatory z wytwarzaniem ciepła
Rekuperatory z wytwarzaniem ciepła ? przykłady
W tego typu wymiennikach energia wytwarzana jest zwykle w procesie spalania lub rekcji jądrowej. W procesach tych powstają duże ilości energii, które następnie przenikają przez powierzchnię wymiany ciepła. W wymiennikach takich znaczna część ciepła może być przekazywana na drodze promieniowania, co musi być uwzględnione w procesie projektowania. Duży strumień energii i wpływ promieniowania powodują, że elementy takich wymienników muszą być projektowane zgodnie ze specjalnymi standardami. Zmiany zachodzące w materiale pod wpływem dużych ilości ciepła powodują, że wymienniki takie projektuje się na konkretną długość życia (wyrażoną zwykle w roboczogodzinach), po upływie którego muszą być wymienione6. Wymienniki pracujące w takich warunkach muszą częściej niż zwykłe wymienniki przechodzić inspekcję.
Kocioł płomienicowy i płomieniówkowo-płomienicowy
Osobny artykuł: Kocioł płomienicowy.
Osobny artykuł: Kocioł płomienicowo-płomieniówkowy.
Kocioł płomienicowy jest zbiornikiem, wewnątrz którego biegną rury zwane płomienicami. Wewnątrz płomienic znajduje się palenisko. W procesie spalania wytwarza się energia, która ogrzewa wodę w zbiorniku. Kocioł płomienicowo-płomieniówkowy oprócz płomienic posiada wiązki cieńszych rurek zwanych płomieniówkami (przez które przepływają gazy spalinowe), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a