Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę!

nej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania. Skład elementarnych procesów uzdatniania wody dobiera się zgodnie z zastosowaniem produktu finalnego. Głównymi metodami pozyskiwania wody uzdatnionej są: odżela

Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Proces uzdatniania wody

Uzdatnianie wody ? proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania.

Skład elementarnych procesów uzdatniania wody dobiera się zgodnie z zastosowaniem produktu finalnego. Głównymi metodami pozyskiwania wody uzdatnionej są:

odżelazianie
zmiękczanie, np. zmiękczanie jonitowe
demineralizacja, np. poprzez destylację
filtracja ? mineralna, węglowa, mechaniczna
dezynfekcja ? chemiczna (ozonowanie, chlorowanie, fluorowanie), promieniowaniem UV
odwrócona osmoza (RO)
aeracja
Wodę uzdatnia się dla potrzeb komunalnych (woda wodociągowa, woda pitna), przemysłu (woda przemysłowa, w szczególności spożywczego), medycyny i farmacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzdatnianie_wody


Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody to nie wymysł, lecz bardzo ważna kwestia. Jest to znaczące dla dobra naszego środowiska, więc warto podchodzić do takich kwestii bardzo poważnie. Każdy z nas może zaoszczędzić wodę podczas codziennego jej wykorzystywania, a cały proces nie spowoduje dla nas zbyt wielu niedogodności. W wielu miejscach na świecie wody brakuje i jeśli nie będziemy dbać o jej mniejsze zużycie, problem ten może dotknąć także nas. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życie bez wody? Z pewnością nie! Warto więc od czasu do czasu myśleć bardziej ekologicznie i oszczędzać tyle wody ile tylko możemy. Jeśli każdy z nas się o to postara, wody z pewnością nam nie zabraknie. Metod na oszczędzanie wody jest wiele, więc warto się z nimi zapoznać.


Przydomowa oczyszczalnia - jak to działa?

W przydomowych oczyszczalniach ścieków oczyszczanie następuje w dwóch etapach:

Oczyszczanie mechaniczne i beztlenowe (przy pomocy bakterii beztlenowych)
Oczyszczanie tlenowe (przy pomocy bakterii tlenowych)
Pierwszy etap oczyszczania następuje w osadniku gnilnym lub osadniku Imhoffa, polega na wprowadzeniu do osadnika nieczystości, które są najpierw mechanicznie rozdzielane (przy pomocy grawitacji) na osad cięższy od wody oraz zawiesinę lżejszą od wody (najczęściej z tłuszczy). Osad ulega procesowi fermentacji, w której cząstki zanieczyszczeń są rozkładane na substancje rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne substancje mineralne, które odkładają się na dnie osadnika. Osadniki są zwykle złożone z dwóch, trzech lub więcej komór które są ułożone w poprzek osadnika (z wyjątkiem jednokomorowych osadników Imhoffa). Realizację komór przeprowadza się poprzez zastosowanie przegród prostopadłych do osi zbiornika. Przegrody mają za zadanie nie przedostawanie się dalej osadów oraz zawiesin. Ewentualne przedostanie się zanieczyszczeń stałych powoduje zamulenie i utratę wydajności oczyszczalni. Pierwszy etap powinien trwać co najmniej 72 godziny co powoduje że wielkość osadnika glinowego jest uzależniona od dobowej ilości ścieków.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/